Soutěž o fotoaparáty Zprávy z nemocnice
Novinka

„Pacienti (zdravotní péči) budou muset hradit sami“,
říká Václav Jirků, investiční šéf Penty

Zveřejňujeme dotazy redaktora Litoměřického deníku Jaroslava Balvína z vydavatelství Vltava Labe Media, které je součástí investiční skupiny Penta. Ta se zároveň nepřímo angažuje ve sporu mezi spoluvlastníky Podřipské nemocnice s poliklinikou s.r.o. Společnost Penta Hospitals CZ  usiluje o získání 100% podílu a prostřednictvím Pentou vlastněného deníku se podle vedení nemocnice snaží zasahovat do soukromého sporu.
Přestože měl redaktor Jaroslav Balvín z vydavatelství Vltava Labe Media, potvrzené naše odpovědi na úterý 6. února 2018, článek vydal již v sobotu 3. února 2018. Protože nepočkal je možné, že naše vyjádření vlastně nepotřeboval. Nebo snad článek vzhledem ke svému charakteru nesnesl odklad? Odpovídáme tedy alespoň vám formou mediálních prohlášení a zpráv více či méně zúčastněných osob a skupin.
ROZHODNĚ STOJÍ ZA VAŠI POZORNOST!

Otázky a odpovědi pro zobrazení odpovědí klikněte na otázku

1. J. Krajník považuje dle svých slov rozhodnutí soudu za nespravedlivé, tendenční a zcela formalistické. Věc se zdá být však velmi jednoduchá i pro soud. Jde prostě o smlouvu, která byla sepsána, a hotovo. Neuznává pan J. Krajník právní stát? Líbilo by se mu, kdyby smlouvy, které podepíše, někdo napadal proto, že někdo z nějakého důvodu změnil názor nebo že se změnila situace?

Soud potrestal podmínkami a pokutami soudce z korupční kauzy litoměřických soudců. Potrestanými jsou exsoudce Josef Knotek a Ladislav Jelínek.

Někdejší litoměřický soudce Ladislav Jelínek tento týden obdržel pravomocný trest 2,5 let vězení za korupci. Bude tak třetím mužem v taláru, jenž kvůli úplatkům poputuje za mříže.

Bývalý soudce z Prahy 2 Ondřej Havlín dál zůstane za mřížemi teplické věznice. Podle zjištění Práva neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Havlín si od loňska odpykává trest 63 měsíců za korupci při rozhodování trestních kauz týkajících se případů dopravních nehod a alkoholu za volantem.

V Čechách je zhruba 3000 soudců. Někteří z nich jsou ideálu moudrých a spravedlivých ochránců zákona na hony vzdáleni.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podá kárnou žalobu na pražskou soudkyni Sylvu Mašínovou, která neupozornila na svou možnou podjatost. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Mašínová rozhodla předloni spor místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra s bývalým rozhodčím ve prospěch Berbra, ačkoli se podle policie dobře znala s tehdejším šéfem asociace Miroslavem Peltou.

Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení,“ říká premiér Andrej Babiš.

Měl být garantem spravedlivého soudního procesu. Nyní ale chomutovský soudce Ivan Novák čelí podezření, že některé z případů rozhodoval za úplatek. Detektivové začali sledovat jeho kroky po kontroverzním rozhodnutí, kterým propustil exsenátora Alexandra Nováka po dvou letech na svobodu.

2. Odkud čerpá vedení roudnické nemocnice informace o stavu nemocnic převzatých Pentou a domněnky o tom, jak naloží s roudnickou nemocnicí?

Situace v Nemocnici Sušice je dlouhodobě velmi složitá a komplikovaná. (...) Přesto si Penta Hospitals CZ nechala již před několika měsíci vypracovat analýzu dalšího fungování nemocnice, ze kterého vychází návrh dlouhodobě udržitelného rozvoje nemocnice Sušice.

Zastupitelstvo města odhlasovalo, abychom chirurgickou ambulanci obnovili v režimu 24/7 a to s platností od 1. února 2018. Zastupitelé také souhlasili se změnou chirurgické péče z akutní na plánovanou chirurgii. Velmi nás těší, že tímto schválením zastupitelé podpořili myšlenku změny směrování nemocnice. Vnímáme to jako velký krok kupředu.,“ Lenka Holá, mluvčí Penta Hospitals CZ

Budeme se je snažit přesvědčit, protože si myslíme, že tohle je správný plán, a máme ho podložený čísly. Když zastupitelstvo řekne ne, pak budeme očekávat ukončení spolupráce, protože my jinou smysluplnou variantu nevidíme.

Výsledek hospodaření za účetní období 2016 (poslední zveřejněný údaj): - 37 206 000 Kč.

Od prvního listopadového dne je omezen provoz na lůžkovém oddělení chirurgie, zajištěna je pouze ambulantní péče, kde budou ošetřeni pacienti s akutními zdravotními obtížemi. Ordinační hodiny ambulance jsou ale jen od pondělí do pátku, a to od 7 do 15.30 hodin. Mimo tuto dobu musejí pacienti dojíždět do okolních nemocnic, čili do Klatov nebo do Strakonic.

Obyvatelům Sušice není osud tamní nemocnice lhostejný, proto se rozhodli za navrácení některých zrušených služeb bojovat i peticí. „Prostřednictvím petice chceme dát zastupitelům města a příslušným institucím najevo, že nám osud nemocnice opravdu není lhostejný a že my občané o obnovení provozu nemocnice stojíme. Cílem petice je, aby zastupitelstvo konečně začalo jednat s někým jiným než s Pentou, vzalo občany na vědomí a aby se město do budoucna snažilo nemocnici ve fungujícím stavu udržet,“ uvedla za tvůrce petice Zuzana Hrabá.

Vyřčeno bylo té to, že za současnou situaci mohou i lékaři, kteří ze sušické nemocnice odešli v hojném počtu jinam. Někteří z nich ale vysvětlovali, že vzhledem k plánované jednodenní chirurgií neviděli další setrvání v nemocnici jako perspektivní.

Město v roce 2015 podepsalo smlouvu o provozování nemocnice s firmou Nemos, tu ale mezitím pohltila skupina Penta. Omezování péče se městu nezamlouvá a na dalším zasedání sušického zastupitelstva se bude probírat vypovězení smlouvy. „Nemos se totiž zavázal, že zachová původní rozsah péče, tedy akutní lůžkovou chirurgickou péči,“ řekl starosta Sušice Petr Mottl.

Zastupitelé Sušice na Klatovsku rozhodli, že smlouvu s nájemcem městské nemocnice, společností Penta, prozatím nevypoví. Penta ale musí opět zajistit nepřetržitý provoz chirurgické ambulance a zprovoznit lůžkovou část.

Druhý krok je přeskládat péči – vytvořit si klastr nemocnic, které se dohodnou, že některé obory se budou poskytovat jen v jedné z nich. Pokud vlastníte také ambulantní sféru, pacienty si tam můžete posílat. K tomu je třeba se dohodnout se zdravotní pojišťovnou, že vám rozpočet z oborů, které v jedné nemocnici zavře, přesune do druhé vaší nemocnice, kde pacientů přibude.


Pro nás je podstatné, jestli dokáže nemocnice splácet naši vstupní investici. I malá velikosti té v Sušici či Vrchlabí se 150milionovým obratem se dá provozovat s rozumnou ziskovostí a dlouhodobou stabilitou.


Nechceme je nakupovat za každou cenu. Je třeba najít rozumnou dohodu se zřizovatelem na rozsahu péče pro daný region. Navíc vybavení a budovy nesmějí být podinvestované. Pokud například někdo nabízí malou nemocnici a chce tam zachovat veškerou péči – porodnici, která dělá 200 porodů, nebo poloprázdné dětské oddělení, tak nás to nezajímá, protože dlouhodobě neudržíte kvalitu a stejně přijdete o smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Nemocnice se dají dlouhodobě provozovat se 7 až 13 procentní ziskovostí.


Kouzlo nemocnice tkví v tom, že máte lokální monopol – těžko vám někdo v blízkosti té vaší postaví novou. Otázka zní, kdo tu péči zaplatí. Když ji nebude schopen hradit stát, ale pacienti ji budou muset hradit sami, tak to udělají. Tuto spotřebu nemůžou odložit.


Václav Jirků, investiční šéf Penty

3. Dohromady si pan doktor Krajník se syny údajně přijdou každý měsíc na cca půl miliónu korun včetně sociálního a zdravotního pojištění a benefitů. Je to pravda?

Hlavně do personálu. Největší náklady ve zdravotnictví jsou personální. V posledních třech letech navíc stoupají – zdravotníci jsou až o třetinu „dražší“ než byli před třemi roky. Lépe musíte odměnit sestřičky i personál.,“ Barbora Vaculíková, šéfka Penta Hospitals CZ

Hledali jsme primáře i lékaře a nabízeli platy, jejichž výši snad ani nemůžu říkat, přesto jsme je nenašli.,“ Barbora Vaculíková, šéfka Penta Hospitals CZ

Až dvě stě tisíc korun si může měsíčně vydělat primář gynekologicko – porodnického oddělení v Lužické nemocnici v Rumburku.

Z toho je vidět, že to není otázka peněz, ale kapacity. Ti lidé prostě v republice nejsou, dohromady chybí tisíc lékařů a v některých odbornostech je to procento výrazně vyšší,“ vysvětluje Dubravec s tím, že ve velkých nemocnicích jeden nebo dva chybějící lékaři jsou sice problém, ale řešitelný.

4. V nemocnici prý staví společnost švagra mgr. Krajníka za ceny o desítky procent vyšší, než je v současné době obvyklé. Je to pravda? Je případně možné nahlédnout do kalkulace nějaké konkrétní zakázky?

Jeden příklad za všechny. Bourání sektorového centra v Ústí nad Labem. Lukrativní zakázku za 80 milionů získala společnost AZ Sanace rodiny Zavoralů. Jakub Zavoral je ústeckým zastupitelem, byl lídrem TOP 09 v komunálních volbách. Letos těsně předtím, než by ho TOP 09 vyloučila, raději sám odešel. Přesto je jednou z nejvýraznějších postav ústecké politiky. Jeho zastupitelé drží společně s komunisty u vlády ČSSD.

Na ústecké politické scéně se v posledních měsících snaží v roli "kmotra" etablovat i "hlavní akcionář" ústecké TOP 09, majitel stavební firmy AZ Sanace Jakub Zavoral, spojovaný např. s bouráním tzv. sektorového centra.

Byli to právě zástupci kraje, kteří nejprve vylosovali a poté i jako vítěze vybrali společnost EDS Holding. Ke všemu došlo v době, kdy byl jedním z majitelů firmy ústecký zastupitel za TOP 09 Jakub Zavoral a v představenstvu seděl Zdeněk Pejša, člen ODS v Ústí nad Labem.

EDS je závislá víceméně jen na zakázkách z veřejných peněz. Velkou část z nich holding získal v užším řízení, kdy zadavatel omezuje počet soutěžících.

Zajímavosti pro zobrazení klikněte na daný bod

1. Finanční skupina Penta Investments

Penta je mnohem více angažovaná v projektech, které jsou i v regionech. A lidé tam čtou místní noviny. Tak nás třeba upozorňovali, že jsou někde v tendru na koupi nemocnice.  V zásadě jen požádali, aby v novinách nevyšly nějaké jednostranné články proti nim.,“ Michal Klíma bývalý ředitel vydavatelství Economia.

Já vnímám investice do médií víc jako politiku, případně snahu ochraňovat zájmy těch samotných investorů. Neberu to jako klasickou investici, jejímž cílem je návratnost. Jde spíš o druhotný efekt: okolí ví, že vlastním silné médium, a už jen toto vědomí mi může přinést určitou výhodu. Už jen povědomí o tom, že byznysmen vlastní noviny nebo televizi, posiluje jeho pozici,“ řekl Marek Dospiva, jediný Čech mezi slovenskými vlastníky Penty, v rozhovoru pro MF Dnes

Nebudu chodit kolem horké kaše. To, že média vlastníme, nám dává jistotu, že pro kohokoli bude horší nás iracionálně napadat. To iracionálně bych podtrhl,“ prohlásil Marek Dospiva, jediný Čech mezi slovenskými vlastníky Penty, v rozhovoru pro HN

Druhý důvod je přirozeně obchodní. Máme silné portfolio firem zaměřených na konečného spotřebitele – Fortunu, Dr. Maxe, banku, čím dál víc budeme aktivní ve zdravotnických službách. Nepochybně tak vznikne celá řada zajímavých projektů pro oboustranně výhodnou obchodní spolupráci.,“ řekl Marek Dospiva, jediný Čech mezi slovenskými vlastníky Penty

2. Kdo je autor článku Jaroslav Balvín?

Jaroslav Balvín (redaktor)
VLTAVA LABE MEDIA a.s., Litoměřický deník, Mírové nám. 28, 412 01 Litoměřice


Další odkazy