Lukáš Hirka, voják těžce zraněný v Afghánistánu navštívil dětské oddělení

Novinky

Lukáš Hirka, voják těžce zraněný v Afghánistánu navštívil dětské odděleníLukáš Hirka, voják těžce zraněný v Afghánistánu navštívil dětské oddělenípublikováno: 5.6.2017

Lukáš „HIRO" Hirka, novodobý válečný vetrán navštívil spolu s rodiči a zástupci roudnického Kiwanis klubu ( jmenovitě paní Evou Hotovcovou, prezidentkou klubu a paní Evou Krejčovou, sekretářem klubu)dětské oddělení PNsP. Lukáš pro Kiwanis vytvořil originální panenku " vojandu". Panenka měla velký úspěch nejen při dražbě, ale i při návštěvách dětí na výstavě panenek. Dokonce získala 1. cenu v dětském hlasování o nejkrásnější panenku!

Děkujeme Lukášovi, že se rozhodl věnovat panenku právě našemu dětskému oddělení. Dětské oddělení roudnické nemocnice spolupracuje s Kiwanis klubem od prosince 2014.

Lukáš Hirka byl těžce zraněn 7. září 2012 na základně Shank v afghánské provincii Lógar, kde působil jako člen 10. provinčního rekonstrukčního týmu. V důsledku mnohačetných střepinových poranění mozku byl zcela nehybný a komunikoval jen mrkáním očí. Už samotné přežití bylo u takového zranění velmi málo pravděpodobné a jakékoliv zlepšení bylo lékaři označeno téměř za zázrak.
Lukáš si nyní stanovuje jako nejbližší cíl "postavit se na nohy". Poté by chtěl založit rodinu a začít pomáhat ostatním lidem jak sám říká . "Ať už svým přístupem k životu, tak i jinak. Že jim prostě ukážu tu vůli, že když tu vůli máte, můžete cokoli dokázat"!


Kiwanis panenka je bílá látková loutka ve velikosti 40 cm, vyrobená z bavlny. Panenky jsou již více než čtrnáct let nabízeny dětem při příjmu do některých nemocnic. Děti obvykle mají strach z toho, co je čeká v neznámém prostředí a Kiwanis panenky jim pomáhají, aby se v prostředí nemocnice necítily samy. Takto s sebou mají kamarádku, která je provází po celou dobu léčby.

Každé dítě si může panenku vymalovat či vyzdobit podle svého přání a vyplní tak lépe dlouhý čas strávený v nemocnici. Lékaři využívají panenky také k vysvětlení léčebných procedur, které dítě podstoupí a některé z nich mohou na Kiwanis panence názorně předvést.

.