Poranění kloubů a léčba - rozhovor s primářem chirurgie MUDr. Ondřejem Krajníkem

Novinky

Poranění kloubů a léčba - rozhovor s primářem chirurgie MUDr. Ondřejem Krajníkem  Poranění kloubů a léčba - rozhovor s primářem chirurgie MUDr. Ondřejem Krajníkem publikováno: 15.5.2014

Poranění kloubů a léčba - rozhovor s primářem chirurgie MUDr. Ondřejem Krajníkem

Trápí Vás bolavé koleno? Na potíže s klouby a zejména s koleny jsme se zeptali primáře chirurgického oddělení Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem MUDr. Ondřeje Krajníka. Jak časté jsou úrazy kloubů? Jednoduše řečeno jsou úrazy kloubů těmi nejčastějšími úrazy vůbec.
Který kloub nejčastěji operujete, který se naopak často léčí bez operace?

Nejčastěji je operován ten nejsložitější kloub v lidském těle, tedy kloub kolenní. Správné léčení tohoto kloubu je pro jakýkoliv bezbolestný pohyb velmi důležité. Naopak více konzervativně, i když také moderně za použití nejnovějších fixačních technik se ošetřují např. úrazy hlezna.
Slyšeli jsme, že hlezno si zde nechal operovat trojnásobný mistr světa v hokeji Tomáš Vlasák?
Tomáši Vlasákovi jsme postupně operovali oba lokty a hlezno. Stal se nejen spokojeným pacientem, ale i opakovaným sponzorem.
Existují sporty, při kterých jsou kolena ve velkém nebezpečí?
Zde na Podřipsku ze sportovců nejvíce operujeme fotbalisty, lyžaře, hokejisty a házenkáře.
Jak zraněný pozná, že koleno je třeba odborně vyšetřit?
Pro mechanickou poruchu kolene je typická bolest kloubu, jeho otok a náplň a eventuální náhlá porucha hybnosti, tzv. blokáda. Pokud pacient pozoruje jednu, dvě nebo všechny tři uvedené obtíže měl by vyhledat lékaře specialistu.

Jakým způsobem se kolena operují?
Operace je prováděna na supersterilním sále vybaveném laminárním prouděním, na polohovatelném operačním stole, připravené nástroje jsou určeny pro miniinvazivní přístup do kloubu tzv. artroskopii. Celý problém ať už se týká menisků, chrupavek nebo vazů dokáže operatér vyřešit většinou ze dvou malých řezů velikosti 5 mm, průběh operace kontroluje minikamerou průměru 5 mm. Zvláště pro složité rekonstrukční zákroky např. artroskopické plastiky předního zkříženého vazu používáme i elektrokoagulaci, vrtačky, pily, frézy a výkonné pumpy.
Existuje mezi složitými technologiemi něco jako česká operační škola?
Operační postup je samozřejmě standardizován, používáme vybavení firem MEDIN, LINVATEC, ARTHREX… . Nejdůležitější jsou ale vždy provádějící lékaři. Vděčný jsem Dr. Muenchovi z Mnichova, který mě zacvičoval se systémem GRAFIX a Prim. Houserovi z Ústí nad Labem, který se účastnil premiérových složitých operací v Roudnici nad Labem. Česká škola je velmi respektovaná a sám velmi oceňuji i artroskopické výkony Doc. Paši a MUDr. Vališe.
Je možno operace provádět i ve svodné anestezii?
Ano, tento způsob anestezie je stále častěji pacienty vyžadován a lékaři ARO prováděn. Pacienti oceňují minimální pooperační bolest i po velkých rekonstrukčních výkonech.
Co následuje těsně po operaci?
Ještě v nemocnici za účasti rehabilitačních sestřiček začínáme s intenzivní rehabilitací za pomoci tzv. motorové dlahy. Kloub uložený do motorové dlahy je pasivně rozcvičován v doporučeném rozsahu pohybu a po dosažení alespoň 60 stupňového ohnutí kolene je pacient propuštěn do domácího ošetřování s rozpisem další ambulantní rehabilitace. Stehy odstraňujeme v traumatologické ambulanci po 10- 14 dnech od operace.
Kolik zraněných kolen ročně operují lékaři roudnické nemocnice?
V roce 2013 bylo artroskopicky operováno téměř 300 kolen. Od zavedení metody artroskopické náhrady předního zkříženého vazu na našem pracovišti v roce 2008 jsme provedli přes 100 náhrad tohoto vazu.
Je známo, že oddělení chirurgie a traumatologie je akreditováno ke vzdělávání mladých lékařů v chirurgii i traumatologii v plném rozsahu. Kolik lékařů se věnuje např. problematice zraněných kloubů a kteří?
Garanty jsou Prim. MUDr. Ondřej Krajník, MUDr. Jiří Vrzala a MUDr. Radek Bartoš, kteří jsou atestováni v oborech traumatologie a ortopedie, dále se operací zúčastňují tři mladší lékaři MUDr. Doležal, MUDr. Hudák a MUDr. Smejkal.
Kam se máme obracet v případě zájmu o Vaši odbornou pomoc?
Každé úterý od 13:00 hod ordinuji v traumatologické ambulanci naproti chirurgické ambulanci v poliklinice Podřipské nemocnice. Objednání provádějte telefonicky na lince 245 nebo přes web www.pnsp.cz.