Výskyt ohroženého druhu živočicha v areálu nemocnice potvrzen!

Novinky

Výskyt ohroženého druhu živočicha v areálu nemocnice potvrzen!Výskyt ohroženého druhu živočicha v areálu nemocnice potvrzen!publikováno: 31.12.2018

Před vánoci byl v zadní části zahrady, v místě kde se promítalo letní kino spatřen vzácný a vážně ohrožený druh sysla zlatohlavého. Malé světlé zvířátko poprvé uviděla sestřička, vracející se z noční služby „ nejdříve jsem se domnívala, že se někomu k nám do areálu zaběhla čivava“, vysvětluje sestřička Jana a dále popisuje, jak její setkání s ohroženým syslem probíhalo: „to co jsem však viděla, bylo zvířátko, které se pohybovala úplně jinak. Než jsem se stačila vzpamatovat, zaběhlo do nory vzadu u stromů“. Další zaměstnanci záhy potvrdili existenci nejen jednoho, nýbrž hned několika jedinců tohoto druhu.
 

Protože je sysel zlatohlavý naprosto unikátní záležitostí nejen zde na Podřipsku a vzhledem k faktu, že je kvalifikován jako kriticky ohrožený druh (C1) podléhající ochraně z celoevropského hlediska, rozhodli jsme se vám jako první, neplánovaný projekt roku 2019 představit právě „ syslí zahradu“ aneb zachrańme společně unikátní syslí kolonii v zahradě roudnické nemocnice!
 

Ředitel Mgr.Tomáš Krajník, vnímá celou událost od začátku pozitivně „ pro záchranu syslí rodinky jsem připraven zajistit ideální životní podmínky. Už jsme oslovili kapacity z Ministerstva životního prostředí ( divize veverkovitých), Český svaz ochránců přírody anebo ZOO Hluboká, která jako jedna z mála zoologických zahrad v ČR má zkušenosti právě s chovem syslů. Je to samozřejmě běh na dlouho trať, vyžaduje spolupráci s řadou odborníků. V první fázi chceme vybudovat speciální krmelce, věnovat příslušnou péči biotopu sysla a především omezit pohyb automobilů i osob v této části zahrady. Moje vize je taková, že pokud by se syslům skutečně dařilo, rád bych pro roudnické děti v rámci osvětového programu otevřel nemocniční zahradu na speciální ranní pozorování, kdy z předem připravených posedů, budou děti třeba s odborným výkladem sledovat sysla zlatohlavého v jeho přirozeném prostředí a v čase, kdy je nejvíce aktivní - tedy v brzy ráno“. „ V podstatě jsem syslovi vděčný, že svým usídlením vyřešil případné developerské záměry na zástavbu areálu a naši nemocnici tak de facto před finančními skupinami zachránil“.

 

*Sysel zlatohlavý (Spermophilus proregulus) je jako všichni ostatní veverkovití zástupcem řádu hlodavců. Na rozdíl od příbuzné veverky je to hlodavec zemní. Dorůstá délky okolo 20 centimetrů a dosahuje váhy 200-400 gramů. Sysel má velké oči, malé ušní boltce a krátký ocas.


 

Chcete zachránit vzácného sysla zlatohlavého? Hlasujte už brzy pro projekt  číslo 1 /„ syslí zahrada“ v PNsP. Spolu měníme nemocnici. Hlasováním se zapojíte do soutěže o zajímavé ceny!!! Váš názor nás zajímá. Už brzy se dozvíte více o hlasování a výhrách.